yoğurtlu mantı
Handan teyze’nin tarifidir.. İftar yemeğine davet ettiğinde bizim için uğraşıp bu nefis mantıyı yapmıştı 🙂 Bir kez daha ellerine sağlık Handan teyzeciğim 🙂
Malzemeler:
4 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 adet yumurta
alabildiği kadar su
İçi İçin:
20 gram kıyma
1 adet orta boy soğan
tuz, karabiber, sıvı yağ.
Üzeri için: Sarmısaklı yoğurt
sıvı yağ, nane
Haşlamak için sıcak su.
Hazırlanışı: Un, yumurta ve tuzu karıştıralım. Az az su katarak sert bir hamur elde edelim. Soğanları ince ince doğrayıp kıymayla karıştıralım. Tuz, sıvı yağ ve karabiberi de katıp iyice karıştıralım. Hamurumuzdan istediğimiz büyüklükte yumaklar yapıp oklava yardımıyla çalım. Açtığımız hamuru bıçak yardımıyla küçük küçük kare kare keselim. Hazırladığımız içden bu karelerin içine yerleştirip azar azar iki ucunu birleştirerek muska şekli verelim. Hamur ve içimiz bitene kadar bu işlemi devam ettirelim. Hazırladığımız manttıları kaynayan suyumuzun içerisine atıp haşlayalım. Haşlandıktan sonra biraz soğutup servis tabaklarına alalım. Sarmısaklı yoğurdumuzu döküp, üzerine yağda nane yakıp servis yapalım. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Mantılarımızı hepsini kullanmayacaksak frında 15 dakika kadar kurutup buzdolabında saklayabiliriz. İstediğimiz zaman da çıkarıp kullanabiliriz.