toga
Klasik adıyla Toga çorbası olarak bilinir. Maraş taraflarında da Borana denir bu çorbaya. Kışın Ispanakla yapılır daha çok. Ama biz bugün kabakla yapacağız bu çorbayı.
Malzemeler:
1.5 su bardağı döğme(yarma)
1 su bardağı haşlanmış nohut
2 adet orta boy küçük küçük doğranmış kabak
750 gram yoğurt
bir yemek kaşığı un
yeteri kadar su
Hazırlanışı: Döğmemizi bir tencerede iyice yumuşayana kadar 2 su bardağı suyla haşlayalım. Yoğurdumuzu koyu bir ayran yapalım. Unu yaptığımız ayranın içerisine katıp iyice çırpalım. Haşlanmış nohutları ve küçük küçük doğranmış kabakları döğmenin üzerine katalım. Yaptığımız koyu ayranı da yavaş yavaş üzerine dökelim ve sürekli karıştırarak harlı ateşte kaynamasını bekleyelim. Kaynayana kadar karıştırmayı bırakmayalım. Yoksa çorba kesilir. Yani yoğurt içinde top top olur. Kaynadıktan sonra karıştırma işini bırakabiliriz. Yarım saat daha kaynatıp ocaktan alabiliriz. Ama çorbayı sık sık karıştırmakta fayda var. Birden ocaktan alıp kendi haline bırakılınca da çorba kesilebilir. İster soğuk ister sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
 
M.T.nin Dokunuşu:Çorbaya kabak yerine patlıcan da katılabilir. Bizim evde bu çorba böreğin, kısırın, patatesli köftenin, mercimekli köftenin, mercimekli pilavın yanına yapılır genelde. Siz de bu yemeklere katık yapabilirsiniz toga çorbasını.