Kahramanmaraş’ın özel bir yemeği.. Annemin Kahramanmaraşlı olması sayesinde Kahramanmaraş yemeklerini de öğrenme ve tatma şansımız oluyor 😉 Biz küççükken annneme anne bize top köfte yap derdik bu köfteden canımız istediğinde 🙂 Annem sulu köfteyi yapıp buzdolabında saklar, arada çıkarıp yapar.. Biraz zahmetli bir yemek olduğu için yaptığımız zaman bolca yapıp kaldırırız 😉
Malzemeler:
100 gram yağsız kuzu kıyması
1 çay kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı bulgur
1 adet yumurta
1 su bardağı su
100 gram kuşbaşı et
2 su bardağı kemik suyu
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı kırmızıbiber
1 tatlı kaşığı nane
Tuz
Hazırlanışı: 100 gram yağsız kuzu kıyması, tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çorba kaşığı bulgur ve 1 adet yumurtayı yoğuralım. Hamur kıvamına getirelim. Ceviz iriliğinde parçalar koparıp, elimizde yuvarlayalım. Bir su bardağı suyla eti haşlamaya bırakalım. Yarım saat kadar kaynayan ete, 2 su bardağı kemik suyuna 1 tatlı kaşığı biber salçası ilave edelim ve tencerede kaynatalım. Köfteleri de birer birer tencereye atalım. Köfteler piştikten sonra, tereyağını tavada eritip, 1 çay kaşığı kırmızıbiber ve naneyi tavaya ekleyelim. Servis tabağına aldığınız köftelerin üzerinde bu sosu gezdirelim. Sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Ben bu çorbayı yaparken suyunu biraz bol tutuyorum. Kemik suyu yerine normal sıcak su da ilave edebilirsiniz. Kemik suyu daha yoğun bir tat kattığı için kemik suyu kullanılıyor. Kahramanmaraşta kemik suyu çokça kullanılır yemeklerde.. Nohut da bu köfteye çok yakışıyor.