1. Malzemelerin Oda Isısında Olması Lazım
 2. Öncelikle kullandığınız malzemelerin oda ısısında olmasına dikkat etmelisiniz. Buzdolabından çıkardığınız yumurtayı oda ısısına gelmeden kullanırsanız, hazırladığınız poğaçanın istediğiniz gibi kabarması pek mümkün olmaz. Bu husus kabartma tozu ya da maya gibi diğer malzemeler için de geçerlidir.
 3. Süt ve Su Ilık Olmalı!
  Hazırladığınız poğaça tarifinde süt ya da su gibi sıvı malzemeler varsa oda ısısından ziyade biraz daha ılık olmasını sağlayın. Kaynama noktasına ya da sıcak noktaya gelmesi de poğaçanızın kabarmasını sıkıntıya sokabilir. Sadece ılık olmaları yeterlidir. Eğer hem süt hem de su kullanmanız gerekiyorsa ikisini ayrı kaplarda ısıtarak karışıma eklemeniz de bir o kadar önem taşıyor.
 4. Maya Türüne Göre Toz Şeker Eklemeniz Gerekebilir!
  En sık yapılan hatalardan biri poğaça tarifi içerisinde yer alan toz şekeri atlamak oluyor. Kullanacağınız maya türüne bağlı olarak az miktarda toz şeker kullanmanız da gerekebilir. Eğer tarifte yazıyorsa, ‘poğaçada toz şeker olur mu’ düşüncesiyle bu noktayı görmezden gelmemelisiniz. Bazı mayaların aktifleşmesi için toz şeker kullanımına da ihtiyaç olabiliyor. Ancak sadece tarifte yazan miktarda kullanmanız da bir o kadar mühim!
 5. Unu Eleyerek Ekleyin!
  Poğaça çeşitlerinde kullanılan ana malzemelerden biri de undur. Unu mutlaka eleyerek karışıma dahil etmeniz, kabarmasını sağlamanız adına önemli bir detaydır. Un gibi kabartma tozu ve benzeri malzemeleri de poğaça hamuruna eleyerek ilave etmenizin faydasını, poğaça piştikten sonra daha net görebilirsiniz.
 6. Hamuru İdeal Oranda Yoğurun!
  İşte en çok akıl karıştıran unsur da hamurun ne kadar yoğrulması meselesidir. Hamurunuzu ideal oranda yoğurmanız durumunda hem daha kabarık hem de daha leziz poğaçalar elde edebilirsiniz. Bunun için hamuru yoğurduktan ve bir bütün haline getirdikten sonra parmağınız ile bastırın. Eğer yapışmıyorsa ve hamur yeniden eski halini aldıysa hamurunuz olmuştur ve poğaça şekli vermeye başlayabilirsiniz. Diğer püf noktaları öğrenmek için de Yemek.com adresine tıklayabilirsiniz.