Pırasa çoğu kişi tarafından pek de tercih edilmeyen bir yemektir. En azından bizim evde öyle 😀 Erkek kardeşlerim pek sevmezler pırasayı.. Ben de küçükken yemezdim ama şimdi kendi ellerimle yapıyorum ve yiyorum 🙂 Pirinçli yapıyorum ve bol limonlu.. Yoksa yiyemiyorum ne yalan söyleyeyim 🙁 İtirafımdan sonra artık tarifimi verebilirim 😀
Malzemeler:
1 bağ pırasa
1 çay bardağı pirinç
150 gram kuşbaşı et
1 çay bardağı haşlanmış nohut
yarım yemek kaşığı biber salçası
karabiber, tuz
sıvı yağ
2 su bardağı su
Hazırlanışı: Pırasayı temizleyip yıkayalım. Temzilemekten kastım kart yani sertleşmiş aşırı olgunlaşmış kısımları kesip atalım. İyice yıkayıp iri iri doğrayalım. Kuşbaşı eti yarım su bardağı suyla tencereye koyup solduralım. Suyu iyice çekildikten sonra yağı ilave edip pırasaları üzerine ekleyip biraz kavuralım. Pirinci de yıkayıp pırasaya ekleyelim. Salça, nohut, tuz ve karabiberi de katıp karıştıralım ve suyunu ilave edip kısık ateşte pişirmeye bırakalım. Suyu  çabuk çekilirse yarım su bardağı daha ilave edip pişirmeye devam edelim. Pirinç ve pırasa piştikten sonra ocaktan alıp sıcak olarak servis edelim. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Pirinci isterseniz daha fazla katabilirsiniz. Pirinç miktarı arttığı zaman suyu da fazla ilave etmek zorundayız. Pırasamızı limonla servis edelim.