Mangal partilerinin baştacı kuzu pirzola. Yemesi en doğal et yemeğidir benim gözümde . Öyle çatalla bıçakla yemekle tadı çıkmıyor bu yemeğin.. Açıkcası biraz daha doğal bir şekilde elimize alıp yemek en güzeli . Hatta bir kılişeleşmiş lafı bile var et yemekleriyle ilgili ama şimdi tam çıkaramadım. Neyse artık kim nasıl yemek ister bilemem ama oldukça lezzetli bir yemek olduğu kesin.. Yanına soslu güzel bir makarna, domatesli pilav, pirinç pilavı, safranlı firik pilavı vs yapıp servis edebilirsiniz ;) Booolca bir salata yapmayı da unutmayalım ;)
Malzemeler:
1 Kg. Kuzu Pirzola
4 Adet Domates
4 Adet Sivri Biber
Sıvı Yağı
Kekik
Tuz
Hazırlanışı: Kasap veya marketlerden alacağınız kuzu pirzolanın hafif dövülmüş olmasına dikkat edelim. Domatesleri iriliğine göre enlemesine iki veya üç parçaya bölelim. Sivri biberleri yine iriliğine göre bütün veya iki parçaya bölelim. Etleri yağlamak için bir miktar sıvıyağı hazır bekletelim. Kuzu pirzola kalemleri ızgaraya koymadan önce, üzerlerini hafif tuzlayarak ve sıvı yağı bir fırça ile pirzolalara sürelim. Harlı olmayan ısı da ısınmış, mangal veya elektrikli ızgara üzerinde alt üst ederek, pişirelim.Domates ve biberleri de tercihinize uygun olarak ızgara yapalım. Pirzolalarımızın servisini yaparken üzerine kekik serpebiliriz. Sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Pirzola etlerimizi pişirmeye başlamadan önce sıvıyağ, kekik, karabiber ve tuzla bir kaç saat marine edip pişirirsek çok daha lezzetli olur.