Kış tam olarak gelmedi ama pazarlarda taze bitkiler yerini almaya başladı.. Ebegümeci, kömeç, radika, roka, kuzu kulağı, Çeçik(gulundişi) hindibağı, yemlik vs.. Soframıza bir şekilde otları misafir ediyoruz. Bazen salatalarımıza katıyoruz, bazen çorbalarımıza, bazen de pilavlarımıza.. Ben küçükken babaannem yapardı kömeçli bulgur pilavını. Ama o böyle demezdi.. Kömeç lepesi derdi 😀 Diri olmayacak biraz yumuşak olacak derdi hep.. Ben bu pilavı Kilis’e ait bir pilav sanardım ama meğersem Urfa’nın meşhur bir yemeğiymiş 😀 Kömeçli bulgur pilavı nereye ait olursa olsun hem şifalı hem de lezzetli bir pilav..
Malzemeler:
1 kg Kömeç,
yarım kilo pilavlık bulgur,
3 yemek kaşığı sade yağ yani tereyağ
1 tatlı kaşığı tuz
Hazırlanışı:Kömeçi, ayıklayarak yıkayalım. Yıkadığımız kömeçleri biraz iri olara doğrayalım, 6 su bardağı su ile yumuşayıncaya kadar kaynatalım. Daha sonra suyunu süzelim.Yağı bir tencereye koyalım. Kömeçleri yağın içine koyup hafif bir şekilde kavrurarak, tuzunu ekleyelim. 3 su bardağı su ilave ederek önce yüksek daha sonra düşük ateşte normal bir pilav pişiri gibi pişirelim. Ocaktan aldıktan sonra dinlendirip servis yapalım. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Eğer teryağ kullanmak istemezseniz zeytinyağı ya da normal sıvı yağ kullanabilirsiniz.  Yanına kuru soğan kırıp servis yapabilirsiniz 😀 Babaannem öyle yapardı 🙂