kekik basma
Antakya’nın meşhur kekik basmasını kış için hazırladım. Ama biraz geç verdim tarifi kusura bakmayın 😉 Kekik basmasını salata olarak yapıp kullanabileceğiniz gibi, kısır, kuru köfte, tava vs türü yemeklere kullanabilirsiniz. Kekik salatası tarifine ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz. Kekik en taze Nisan Mayıs aylarında bulunur. Ama yaylalarda Haziran Temmuzda da bulmak mümkündür. Rakımı fazla olan yaylalarda özelikle yaz aylarının ortasında bile bulunur.
Malzemeler:
5 kilo taze kekik
1 su bardağı kaya tuzu
yarım kilo zeytinyağı
1 çay bardağı limon tozu.
Hazırlanışı: Kekiğimizi iyice bol suyla yıkayalım. Suyunu süzdürüp derin bir kapta limon tozu, kaya tuzu ve zeytinyağı ile yoğuralım. Limon tozunun ve tuzun her yere dağılmasına özen gösterelim. Yoğurduğumuz kekiği 1 saat kadar dinlenirip kavanozlara dolduralım. Ama doldururken en önemli şey kekiği kavanoza olabildiğince çok doldurmak ve içerisinde hava bırakmamak. Bir tokmak yardımıyla bir yandan doldurup bir yandan da kavanozun içerisine baskı yaparak kekiği sıklaştırabilirisiniz. İyice doldurduğumuz kekik kavanozunun kapağını kapatalım. Hava almamasına dikkat edelim. Güneş görmeyecek serin bir yerde muhafaza ederek saklayalım. Kekiğin rengi altın sarısına dönüştüğü zaman kekiğimiz olgunlaşmış demektir. İstediğiniz zaman kulanabilirsiniz. Kullandıktan sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatalım ki bozulmasın. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Kekik basmasını kahvaltılara salata olarak sunabileceğiniz gibi kebabın yanına sade olarak da kullanabilirsiniz. Kahvaltıya derin bir tabağa bir kaşık kekik basması koyup yarım çay bardağı da zeytinyağı üzerine ilave edip ekmekle de yiyebilirsiniz.