Kuru fasulye sofralarmızın vazgeçilmezi, Türk mutfağının en kral yemeğidir.. İspir şeker fasulyesi de kuru fasulye çeşitleri içerisinde en fazla rağbet gören çeşitidir. İşte ispir fasulyenin özgeçmişi 😀
En revaçta Türk yemeği olan, kimilerinin severek yediği bazense hor görülen Kuru fasulye sofralarımıza gelinceye kadar çok meşakkatli bir yoldan geçer. Birçok lüks restoranın vazgeçemediği çok özellikli bir ürün olan ve sadece Erzurum bölgesinde yetişen İspir Fasulyesi arazinin kırık olması ve bölgenin makineli tarıma uygun olmaması nedeniyle çok zor şartlar altında üretilmektedir.Ekimine Mayıs ayında başlanan fasulyenin hasat mevsimi ağustosun son haftası ile eylül ayında gerçekleşir. Bu sürede yapılan tüm işlemler insan emeğine dayanmaktadır.Cinsiyete dayalı bir iş bölümünün görüldüğü fasulyenin üretiminde kadınların emeğinin daha çok olduğunu söylememiz onların hakkını vermemiz açısından yerinde olacaktır :). Çapası, bitkinin zararlı otlardan ayıklanması, hasat mevsiminde tanelerinin ayıklanması, seçilmesi ve elek işleminin yapılması kadınlar tarafından yapılır. Eh erkeğe de sadece sulaması ve ürünün pazarlanması kalıyor. Fasulye ilk sulamadan sonra, çiçek döneminde her dört günde bir sulanmak durumundadır. İlk dört sudan sonra artık sulama süresi kademeli olarak uzatılır ve ürün 8 ile 12 sulamadan sonra hasat aşamasına gelir. Çok narin bir yapıya sahip olması nedeniyle ürünün ayıklanmasında kesinlikle makine kullanılamamaktadır. Bu ise ürünün elde edilmesinde harcanan emeğin ne kadar değerli olduğunun en önemli kanıtı olsa gerek. Toprak kazanda da ayrı bir tadı oluyor bu şahane yemeğin 😉 Yanında kuru soğanıyla pilavıyla fakirin mecburen yemek zorunda kaldığı bir yemek olarak bilinen ve çoğu zaman hor görülen fasulyeye itibarını iade eden İspir Şeker Fasulyesi, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde en lüks restoranlarda üst düzey müşterilere servis edilmektedir.
Malzemeler:
Islatılması İçin:
Yarım kilogram kuru fasulye
2 su bardağı süt
1 çay kaşığı toz şeker
Yarım litre su
Sosu için:
Yarım kilogram yağsız kuşbaşı et,
1 çorba kaşığı salça,
1 çay kaşığı karabiber,
1 paket tere yağ (500 gr.)
Bir çay kaşığı tuz
Hazırlanışı:Bir gün önceden fasulyeyi tencereye koyup, içerisine yarım litre su, iki su bardağı süt, 1 çay kaşığı toz şeker ilave edelim ve ertesi güne kadar bekletelim.Ertesi gün fasulyenin akşamki suyunu dökelim ve aynı ölçüdeki yeni suyu ve sütü koyup çok kısık ateşte fasulyeler yumuşayıncaya kadar haşlayalım.Sosu için, eti tencereye koyalım suyunu salıp çekinceye kadar pişirelim.Tereyağ ilave ederek kavralım, salça ve karabiber, ilave edelim.Haşlanan fasulyenin üzerine hazırlanan sosu ilave edip,tuzu koyalım ve on dakika daha kaynatalım. Fırını 150 derecede ısıtalım. Tencerenin ağzını folyo ile kapatılarak 30 dakika fırında pişirelim. Fırını kapadıktan sonra da kapağını açmadan 20 dakika kadar dinlendirelim. Sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Tencere yerine toprak kazan kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ben öyle yaptım tadı daha lezzetli oluyor. Bir de fırına vermeden önce üzerine kuru kırmızı biber koydum acısı tam yerinde oluyor, harika bir lezzet katıyor.