Geçtiğimiz cuma günü çok güzel bir etkinlikte görev aldım 😉 Gülder Eğitim Gönüllüleri Derneğinin açmış oluğu kermes kapsamında mini yemek yarışması yapıldı.. Ve o yemek yarışmasında ben de jüri üyesi olarak görev aldım… Mini yarışma dediğime bakmayın sadece fazla duyuru yapılmadığı için böyle adlandırıldı ama öyle maharetli hanımlar vardı ki yarışmada açıkcası çok zorlandım puanlama esnasında… Gönül isterdi ki herkesi ödüllendirelim.. Ama kısmet tabi ki 😉 İşte o sözde mini aslında dev lezzet yarışmasında derece alan saygı değer marifetli teyzelerim, ablalarımın isimleri ve yaptıkları yemekler :  Hamurişlerinde; Su böreğiyle Hanım Çiftçi 1. , Perde Pilavıyla Saliha Demir 2. , Çiğ Köfte ile Fatma Güzel 3. oldu. Diğer derece alanları ise sırayla şöyle ; Ayşe Çiçek, Şule Işık, Döne Doruk, Meliha Çiftçi, Tuğba Aslan, İlknur Maraş, Emine Ak ve Mercan Şahin.. Kendilerini tekrar tebrik edip sona olarak, ağız tatlarının hiç bozulmamasını temenni ediyorum..
Ben de bugün sizlere Havva ablamın yaptığı lezzetli mi lezzetli havuçlu kıymalı pilav tarifini vereceğim..
Malzemeler:
3 adet orta boy havuç
1 adet orta boy kuru soğan
250 gram kıyma
2 su bardağı pirinç
3 su bardağı sıcak su
yağ, tuz, karabiber
Hazırlanışı: İlk önce pirincimizi yıkayıp sucak suda beklemeye alalım. Havuçları soyup rendeleyelim. Kıymayı pilavı pişereceğimiz tencereye koyup iyice kavuralım. Soğanları da Küçük küçük doğrayıp kıymaya katalım ve yağımızı ekleyip soğanlar iyice solana kadar kavuralım. En son da havuçları atıp kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olarak kavurmaya bırakalım. Kavrulan havuç, kıyma ve soğan karışımına pirincimizi de suyunu süzüp ilave edelim. Pirinçleri de biraz kavuralım. Yaklaşık 3 dakika kavurduğumuz pirinçelerin üzerine karabiber, tuz ve suyu ilave edip orta dereceli ateşte kaynamaya bırakalım kaynamaya başladıktan sonra ocağın ateşini kısalım. Suyu çekilip pirinçler yumuşayınca ocaktan alıp pilavımızı dinlemdirmeye bırakalım. Ocaktan aldıktan sonra biraz karıştırıp tekrar dinlenmeye bırakalım. Pilavımız servise hazır. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Havuçlu kıymalı pilavımızı dilerseniz pirinç pilavını sade olark yapıp, servis esnasında havuç kıyma karışımını üzerine ekleyerek servis edebilirsiniz de.. Yanına kuru fasulye ya da taze fasulye yapabilirsiniz.