Bir kaç gündür ortalıkta yoktum yine 😉 Elbistan’a kısa bir tatile gitmiştik. Tam bir dağ ve yayla havası aldık.. Dinç bir şekilde döndük yuvamıza 😀 Bu arada bloga vakit ayıramadım 🙁 Evet farkındayım sizi ihmal ettim 🙁 Ama merak etmeyin bu arayı hemen kapatacağım. Güzel bir tatilin elbetteki hızlı bir çalışma temposuyla geri dönüşü olmalı 😉 Ramazan ayında misafir almak, misafirliğe gitmek derken farklı lezzet arayışları ortaya çıkıyor. Aynı menüyle misafir ağırlamamak ramazan ayında güzel bir sofra hazırlamak için işte size hem görüntüsüyle hem de tadıyla misafirlerinizi mestedecek bir salata tarifi..
Malzemeler:
1 adet küçük boy kıvırcık marul
1 adet orta boy kuru soğan
1 adet orta boy domates
1 küçük kavanoz konserve garnitür
zeytin yağı, sumak ekşisi, tuz, pul biber
1 yemek kaşığı sirke
Hazırlanışı: Garnitürümüzü kavanozdan çıkarıp yıkayalım ve bir yemek şaığı sirke kattığımız soğuk su dolu kapta bekletemeye alalım. Kıvırcık marulumuzu, dilediğimiz boyutlarda doğrayalım. Soğanı da ince ince ve yarım halka şeklinde doğrayıp salatamızı karıştıracağımız kaba alalım. Domateslerimizi biraz iri küp şeklinde doğaryıp diğer malzmelere katalım. Sirkeli suda bekleyen garnitürümüzü de sudan çıkarıp tekrar normal suda yıkayıp iyice süzdürelim ve diğer malzemelerin üzerine ekleyelim. Sumak, pul biber, tuz ve zeytin yağını ekleyip karıştıralım. Hazırladığımız salatayı salata tabaklarına alalım. Salatamız servise hazır. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Garnitürlü salataya haşlanmış tavuğunuz varsa haşlanmış tavuk ya da konserve balık da ekleyebilirsiniz.