evde peynir yapımı
Evde yapılan herşey daha güzel bence. Kendi elinle yapıp tüketmek. Tabi imkanlar dahilinde. Kayınvalidem sağolsun peynirimi yapar verir elime. Ama ben bi merak bi merak  illa yapıcam diye kafaya koydum ya… O olmazsa rahat yok bana. Çiğ süt sordum soruşturdum, yok. Düşündüm düşündüm ve dedim ki neden pastörize sütten yapılmasın. Bence gayette mümkün dedim. Ve baktım ki cidden mümkün 😉 İşte sonuç İşte tarif…
 
Malzemeler:
3 litre pastörize yağlı kutu süt
yarım çay bardağı üzüm sirkesi / elma sirkesi
evde peynir yapılışı
Hazırlanışı: Sütü bir tencereye alalım ve orta dereceli ateşte kaynama derecesine gelmesini bekleyelim. Kaynama belirtileri başlayınca yarım çay bardağı üzüm sirkesi ya da elma sirkesini süte dökelim ve bir kaşıkla karıştıralım. Sürekli karıştırmamıza gerek yok. Sadece sirkenin süte iyice karışmasını sağlayalım yeter. Ocakta 5 dakika kadar daha kaynatıp sarı suyunun çıkmasını sağlayalım Ve ocaktan alıp kapağını kapatıp 2 / 3 saat kadar soğumasını bekleyelim. Yeterince dinlenip toparlanan sütümüzütemiz bir bez torba veya bir tülbentle süzdürelim iyice. Suyu iyice süzülen peynirimizi tülbenltle birlikte süzgece koyup üzerine de ağır bir şey koyup 5 saat kadar suyunun süzülmesini sağlayalım. Süzgecin altında yükseklik olursa üzerine koyduğumuz ağırlık baskı uyguladıkça peynirin suyu süzülüp akıp gidecektir. İyice süzülen peynirimizi 5 saat ya da 6 saat sonra tülbentten çıkarıp dilimleyelim. Peynirimiz hazır. Afiyet olsun.
 
M.T.’nin Dokunuşu: Benim sütüm az olduğu için peynirim de az çıktı. Siz eğer çok yaparsanız salamura yapıp saklayabilirsiniz. Bir miktar su kaynatıp (1 litre kadar benim için yetti de arttı) dilimlediğimiz peynirleri sıcak suyun içine bırakalım. üzerine de 1 tatlı kaşığı kadar tuz atıp bekletin soğuyunca suyuyla birlikte bir kavanoz ya da saklama kabında saklayabilirsiniz.