Cezerye Tarifi

Uzun zamandır sayfama bakmıyordum. Çok fırsat kolladım bugün yazayım bir tarif yarın inşallah diye diye seneler girdi araya ve hal böyle olunca da soğuyor insan 😒 Ama hep içimde bir şeyler eksik oluyordu sayfamı güncellemiyorum diye. Sanki öksüz çocuk gibi kaldı sayfam ama inşallah bu kez ihmal etmeden yeni yazılar tariflerle güncelleyerek daha da büyütücem sayfamı. Neyse gelelim tarifimize ..

Evde Gerçek Cezerye Tarifi.

Malzemeler:

1 kilo havuç 

2 su bardağı şeker 

2 tepeleme tatlı kaşığı nişasta 

1su bardağı dövülmüş ceviz fındık isteğe bağlı 

1 Çay kaşığı tarçın 

Yarım çay bardağı su 

Bolca hindistan cevizi

Hazırlanışı: Havuçları temizleyip yıkayalım ve iri iri doğrayıp tencereye alın. Üzerine iki su bardağı kadar su ilave edip haşlamaya bırakalım. Ezilecek kıvama gelene kadar haşlayın ve süzün. Süzdükten sonra havuçları blender ya da patates ezeceği yardımıyla püre haline getirin. Püre haline getirdiğimiz havucu mümkünse teflon bir tencereye alın. Çelik tencerede havucun suyunun çekilmesi için karıştırmak işi biraz zorlaştırıyor ve uzatıyor. O yüzden teflon tencere tercih etmenizi tavsiye ediyorum 😇 Havuç püresini şekeri ceviz ve suda çözdüğümüz nişastayı tencereye alıp orta ateşte karıştırarak suyunun çekilmesini sağlayalım bu işlem ne kadar uzun olursa cezeryenin kıvamı o kadar iyi elde etmiş olursunuz. Sık sık karıştırarak muhallebi kıvamından biraz daha katı bir kıvam elde edince ocaktan alıp karıştırarak sıcağını alalım. Geniş bir tepsiye bolca hindistan cevizi serpip karışımı bu tepsiye yayalım. Havuçlu karışımı yayarken kaşığı ya da sıpatulayı ıslatmanız işinizi kolaylaştıracak. Düz ve eşit olarak yayıp üzerine yine bol hindistan cevizi serpip mümkünse bir gece dolapta bekletin. Ertesi gün dilimleyin ve yine biraz daha hindistan cevizine bulayıp servis yapın. Afiyet olsun.

M.T.’nin dokunuşu: cezeryenin dinlenmesi çok önemli bir husus. Cezerye ne kadar dinlenirse o kadar orijinal bir tat elde edersiniz. Hava koşulları el verirse serin ve kuru havada dinlendirmek iç kuruluğunu daha iyi azaltır ve lezzeti bir o kadar iyi olur 🤗