Bu işi yapmayı seviyorum 🙂 Belki yemek yapmayı çok  iyi bilen insanlar bile bir değişiklik katmak amacıyla yemeklerine yemek bloglarını ziyaret ediyorlar. Belki daha yeni evlenmiş ya da mutfağa daha yeni yeni alışmaya başlamış kişilere yeni , ilk , farklı bişeyler öğretiyoruz yemek blogerları olarak… Ve ben bu işi yaparken birilerine faydalı olmanın verdiğim tarifin ardından deneyip, ‘ablacım, Teyzeciğim denedim çok güzel oldu , beğenildi, sevdim bu tarifi gibi ya da bence şöyle olmalıydı, bu yanlış!’ diye yorum yapmaları bile beni mutlu ediyor… Henüz bir seneyi bile doldurmadım blog yaşamımda. Ama bu işi o kadar çok severek ve isteyerek yapıyorum ki, bir gün bitmesi gibi bir düşünceyi aklıma bile getiremiyorum. Bu kadar ilgiyle takip edilmek beni bu bloga ve size daha çok bağladı 🙂 Herkese, yorum yapan ya da yapmadan şöyle bakıp geçemiş olanlara da çok teşekkürler 😀 Şimdi bu da nerden çıktı derseniz…. Sadece içimden geldi 😉
Malzemeler:
2 bardak kuru fasulye
1,5 yemek kaşığı salça
1 domates
1 baş soğan
3 yemek kaşığı sıvıyağ
350 gr kuşbaşı et
Sıcak su
Tuz,karabiber
Hazırlanışı: Kuru fasulyeleri bir gece önceden ıslatalım. Ertesi gün suyunu süzüp yıkayalım. Tencereye rendelediğimiz soğanı koyup, şöyle bir kavurduktan sonra etleri koyalım ve rengi değişene kadar soğanla beraber kavuralım. Salçasını ve domates rendesini de ilave edelim. Biraz etle beraber solduralım. 1-1,5 litre kadar sıcak su ekleyelim.  Baharatları da ekleyip, kısık ateşte fasulyeler iyice pişene kadar kaynamaya bırakalım. Ayrıca fasulyeden fasulyeye su çekmesi değişeceğinden arada kontrol edin suyu azaldıysa sıcak su ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.
M.T’nin Dokunuşu: Eğer vaktiniz varsa kısık ateşte 50 dk – 1 saat arasında pişirebilirsiniz . Düdüklü tencerede yaptığınız zaman süre kısalıyor tabi. Kuru fasulyede ince detaylardan bunlarda 😉 Etli kutu fasulyemizin yanına pilavlar kategorisinden istediğiniz pilavı yapıp servis yapabilirsiniz.